Mehmet Murat KOCA
  Güncelleme: 28-05-2021 23:41:00   28-05-2021 23:35:00

MİLLÎ REFLEKS

“Aman ölçüyü kaçırmayalım!”

 “Haklıyken haksız duruma düşmeyelim!”

Onlarca yıldır ülkemizde derin mi derin, korkunç mu korkunç, bir o kadar da "millilik" üzere eylemlere imza atanların siyasi sözcülerinin sloganı bu. Her defasında aynı, her defasında "ölen ölür kalan sağlar bizimdir" edebiyatları ile kontrol mekanizmasını bir kez bile elinden düşürmeyenlerin hayat felsefesi..

Her defasında ülkenin yüzyıllar süren kazanımlarının birilerinin çıkarı ve ihtirası ve ihaneti nedeniyle avuçlarımızın içerisinden kayıp gitmesine seyirci kalmak..

Ne kadar acı değil mi?

Yasallık ile yasa dışılık, meşruluk ile gayrimeşruluk, legal ile illegalite, kavramlarının birbirinin yerine geçmesi ile vatandaş nezdinde kurumlara olan güven de ciddi yaralar alıyor.

Bunun sonucu olarak da ,doğal olarak kurumlar iş yapamaz hale geliyor  veya birilerinin yönlendirmesiyle göstermelik bir kaç eylem dışında hiç bir etkinliği olmayan onay makamı olmaktan öteye geçemiyor.

 Z kuşağına ülkemizin yakın tarihinde yaşanan olayları ve bunların sonuçlarını ve bu sorun yumaklarının babadan oğula nasıl da süregeldiğini nasıl anlatacağız ve nasıl şekillenecek bu saplantılı durum ,fanatizmin zirve yaptığı,anlık reflekslerle birbirinin kanını içmeye and içmiş bir toplum yapısında ,doğrusu idrak etmekte zorlanıyorum.

Kontrollü milli reflekslere o kadar açık bir toplum olarak dizayn edildik ki bunun farkında bile değil çoğumuz.Bir işaret ile  ,bir parmak şıkırdatması ile meydanlara,(tabi pandemi den dolayı şimdilik sosyal meydanlara) akın eden milyonlar.Avazı çıktığı kadar bağıran,birbirine hakaret eden,birbirinin her türlü mahremine tecavüz etmekten imtina etmeyen  sanal fanatizm orduları yaratıldı.Normal şartlarda birbirinin yüzüne bakıp da bu tür hakaretleri yapamayacak insanlar,sanal alemde her türlü tacizi,her türlü hakareti,her türlü incitici kelimeleri bir çırpıda sarf etmekten çekinmez hale geldi.

Peki bizi bu hale ne ,kim veya kimler getirdi?Bu soruyu hiç kendimize soruyor muyuz acaba?Biz bu kadar kolay yönlendirilen bir toplum haline nasıl geldik?

Son 50 yılda millî refleksin işlerliğini kanıtlayan o kadar çok olay yaşandı ki ülkemizde saymakla bitmez.Tabi bunun akabinde hemen milli linç geliyor.Milli refleksleri dizayn eden dış güçler,derin güçler,iç güçler artık adını ne koyarsanız koyun istenmeyen ,dışlanması gerekenleri bir kalemde "milli linç" hamlesiyle berteraf ediveriyorlar.

Öyle ki artık milli reflekste level atlanıp ,Millî Refleks haftası,milli refleks günü,milli refleks yıl dönümleri olarak kutlana gelmeye başlandı.Artık milli refleks  sadece bu kampanyaya iştirak eden “vatandaşlarımız” adına değil, kampanyayı yürüten medyanın “kamuoyu önderliği” adına, veya “millî aydınlarımız” ya da  "akil şahıslar" adına da coşku/kazanç  dolu bir serüven haline geldi.Her defasında ,hangi olaya bağlı olursa olsun "milli refleks"in doğurduğu yeni kalemşörler,yeni zenginler,yeni medya patronları ve yeni mücahitler/müteahhitler ve yeni akil adamlar  doğuyor.

Varlığından bir çoğumuzun haberi dahi olmadığı bir çok tosuncuk,bir çok kripto paracı ,bir dönemin banker kastellilerine taş çıkartacak rakamlarda insanların güvenini kötüye kullanıp milyarlarca dolarla yurt dışına elini kolunu sallaya sallaya çıkabiliyor.Sonra da güveni sarsan bu tosuncuklar ve işbirlikçileri piyasaları allak bullak ediveriyor.Bir denetim mekanizması yoksa eğer piyasaları kontrol altında tutacak bu ve benzeri vurgunlara daha çok şahit olacağız.Zira henüz 20 li yaşlardaki bu gençlerin tek başlarına bu vurgunu yaptıklarını düşünmek biraz değil tam anlamıyla saflık olur.Birilerinden destek almadan bu vurgunları yaptığını dillendirmek en basit anlamıyla insanların aklıyla dalga geçmektir.Bu tabloları izleyen işsiz gençlerimiz ise artık eğitimden umudunu kesmiş durumda,kısa yoldan köşeyi dönmek için her türlü kirli ilişkilerin içerisine çekiliyor bilinçli olarak.Yıllardır işsiz olan gençlerimiz için kolay paranın kaynağını sorgulamak artık eskisi kadar önem arzetmiyor.Resmin bütününe bakarsak eğer çaresizlik içerisinde kıvranan ve avuçlarımızın içerisinden nasıl da kayıp gittiğine şahit oluyoruz o kıyamadığımız gençlerimizin,çocuklarımızın..

Süslü söylemler yerini gerçeğe bırakmıştır artık.Gerçeği istediğiniz kadar süslü kelimelerle örtmeye çalışın tablo bu !

YouTube' tan isteyen herkes ,kendine ait bir kanal açıp ,istediği videoyu yükleyip toplumu istediği şekilde yönlendirebiliyor.Kendi hayran kitlesini arttırabiliyor.Son zamanlarda izlediklerimiz,yaşadıklarımız siyaset,mafya,ticaret,eroin,kokain gibi hiç de yabancı olmadığımız kelimeleri sıkça duymaya yeniden ama vahim bir şekilde duymaya başladık.Bunlar sadece dizilerde olurdu düşüncesi artık yerini gerçeğe terk etmiş durumda bir çoğumuz için.Zira artık sosyal medya denen şey insanları bir çırpıda kahraman,bir çırpıda rezil edebiliyor.İnsanların kime inanıp inanamadığı veya olaylara nasıl yaklaştığından ziyade ülkemiz adına ,insanlarımız adına utanç dolu tablolara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.Aslında bizi üzen tarafı budur.Yoksa mafya,siyaset ve ticaret üçgeni hayatımıza ilk defa girmiş kavramlar değil.Sadece bizim ülkemizde yaşanan bir olay da değil.Benzer senaryolar ülkemizde çıkar çatışmalarının olduğu dönemlerde zirve yapıyor hepsi bu.Şu an ki tek değişlik ise,daha önce hiç örneğini görmediğimiz şekilde ,olayların içerisindeki aktörlerin bireysel olarak kendi kanallarında kendi doğrularını,kendi senaryolarını başka bir güce ihtiyaç duymadan kitlelere duyurabilme kolaylığı ve özgürlüğüdür.Siyaset ,mafya ve ticaret üçgeninde tabi ki de ticaret kısmı en saf deyim gibi gelse de aslında bütün meselelerin kaynağını ticaret adını verdikleri o kanlı ve haram para oluşturuyor.Bütün kavgaların,bütün ayrışmaların ve bütün hayallerin yıkımına neden olan o haram para.Bu milletin alın terinin yıllardır birkaç kişi arasında nasıl da bölüşüldüğü ,ancak en küçük çıkar çatışmasında nasıl da kılıçların çekildiği ve acımasızca bir kagvanın nasıl da fitilinin ateşlendiğine tekrar tekrar şahit oluyoruz.

Bütün bu olumsuzluklar karşısında ,toplumun beklentisi ise kurumlara olan güvenin hiç olmadığı kadar yeniden ama liyakat esaslarına göre tesis edilmesidir. Çıkar çatışmaları her dönemde olmuştur ancak bu dönemdeki kadar aşikar ve utanmasızca olduğuna ilk kez şahit oluyoruz. Canlı yayında insanlar birbirlerinin her türlü pisliğini ortaya döker hale geldi. Ve bütün bunlar bizlere normal olaylarmış gibi bir izlenim vermek adına çizilen senaryolardır. Toplum psikolojisini istediği gibi şekillendirenler için adeta sihirli bir değnek haline gelen sosyal medyada her şey mübah haline geldi.15 yaşındaki çocuklar artık tv başında mafya,çete,siyaset,dolar senaryolarını takip eder hale geldiler. Tv lerdeki mafya dizileri yerini gerçeğe bırakmış ve ülkenin azımsanmayacak çoğunluğu bu kirli ilişkilerden payını alıyor.Din-dar nesil projesinden ne umduk ? ne bulduk?

Ne yazık ki hala bu tablo izlemeye devam ettiriliyor ülke insanına ve bizler için yeni bir dizayn yolda diye düşündürüyor son dönemde yaşadıklarımız.Bizi bekleyen yeni dizaynların kesinlikle ülke insanının hayrına olmadığı da aşikar.

Tabi her dönemde ,yeni milli reflekslerde  mutlaka  o günün "Medyası" kampanyanın aslî yürütücüsü olarak baş rolde oluyor.Toplum medyayla yatıp medyayla kalkar ,tek gerçeğe inanır  , o da takip ettiği medyadan izlediği ve duyduklarıdır.

Kitlesel kışkırtmalar yine ilgili medya ayağıyla yapılır.Zira geniş kitleleri etkilemek istiyorsanız eğer medya ayağınız çok güçlü olmak zorundadır.

Manşetlerde , “kitlelerin sabrının taştığına” dair,resimler,büyük puntolarla yazılmış başlıklar bir anda milyonlarca taraftar toplamaya yetiyor.Zira biz buyduk,buyuz.Yüzyıllar geçse de başka bir kimliğe bürünemeyeceğiz ne yazık ki.

Bir yanımız ortadoğulu olmanın dayanılmaz hafifliği içerisinde kimlik arayışını tamamlayamamış ,öbür yanımız ise Avrupa Birliği peşinde aslında asla dahil olamayacağını bildiği halde bambaşka bir  dünyanın hayaliyle kıvranıp duruyor..

En vahimi ise yıllardır bu psikolojiden bir türlü kurtulamıyor olmamızdır. 

Birileri “haydi, taşsın sabırlar!” kipinde bir haber uçurduğu anda,kitleleri hareket geçirmek için 24 saat bile çok uzun bir zaman.Akşamdan bir haber ,sabah ortalık cümbür cemeat.

Toplum yıllardır kendi insiyatifi dışında çeşitli yönlendirmelerle bir oraya bir buraya sürklenip duruyor.Bu öylesine bir kısır döngü haline geldi ki artık bizi çözen çözmüş son 50 yıldır olan bitene baktığımızda bu gerçeği idrak edebilen ediyor.

Okuma kültürümüz diplerde olduğundan dolayı sadece gördüklerimize ve duyduklarımıza inanan bir toplum haline gelmemiz kaçınılmazdı zaten.

Biz işimize bakalım!

Adaletmiş,hakmış,hukukmuş,siyasi meselelermiş bunlar bizi ilgilendirmez.Biz kazancımıza bakalım anlayışı toplumun ruhuna işlemiştir.Bu kirli ağlar artık sivil toplum kuruluşlarına kadar sızmış ve bu kirli ilişkilerden payını almayan hiç bir kesim kalmamıştır,gerek olumlu manada gerekse de olumsuz manada.Bu hastalıktan kurtulur muyuz? bilemiyorum ancak bildiğim tek şey hiç bir şeyin eskisi gibi tat vermeyeceği gerçeğidir.Herkes her şeyin farkında ama işine gelmediği için kimseden ses çıkmıyor.Herkes ben mi düzelteceğim bu ülkeyi ? anlayışıyla korkmuş,sinmiş ve boş vermiş bir psikolojiyle olup  biteni kendi köşesinden dizi film izler gibi izliyor.Hareket kabiliyetimizi yitirdiğimiz şu "pandemi projesi" içerisinde, kimin kime gücü yeterse ezdiği,sömürdüğü ve yok ettiği bir zirveyi yaşıyoruz.Daha da ötesi olur mu bilemem ama beterin beteri diye bir deyimden Allah'a sığınıyorum. Bunca okumuş,mürekkep yutmuş alimin sustuğu veya gerçekleri haykıramadığı, sindirildiği bir dünyada bizim gibi kurşun kalem tutanların yazıp çizdiklerinin bir hükmü olmayacaktır biliyorum. Ama her şeye rağmen doğru bildiklerimizi bugüne kadar olduğu gibi ömrümüz yettiğince dillendirmeye devam edeceğiz. Kimseye inat veya muhalif olmak adına değil samimi bir insan olmak adınadır bütün yazıp çizdiklerimiz. Kimseye yaranmak veya kimseyi hedef almak gibi bir niyetimiz asla olmadı ve olmayacak.

Rızasını umduğumuz yalnızca "O" dur.O 'ki "ol deyince oldurandır."Selametle..

  • Bu yazı 444 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 40 26 8 6 89 44 84 +45
2 Galatasaray 40 26 8 6 80 36 84 +44
3 Fenerbahçe 40 25 8 7 72 41 82 +31
4 Trabzonspor 40 19 7 14 50 37 71 +13
5 Sivasspor 40 16 7 17 54 43 65 +11
6 Hatayspor 40 17 13 10 62 53 61 +9
7 Alanyaspor 40 17 14 9 58 45 60 +13
8 Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 60 +12
9 Gaziantep FK 40 15 12 13 59 51 58 +8
10 Göztepe 40 13 15 12 59 59 51 0
11 Konyaspor 40 12 14 14 49 48 50 +1
12 Başakşehir FK 40 12 16 12 43 55 48 -12
13 Çaykur Rizespor 40 12 16 12 53 69 48 -16
14 Kasımpaşa 40 12 18 10 47 57 46 -10
15 Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 45 -4
16 Antalyaspor 40 9 14 17 41 55 44 -14
17 Kayserispor 40 9 17 14 35 52 41 -17
18 BB Erzurumspor 40 10 20 10 44 68 40 -24
19 MKE Ankaragücü 40 10 22 8 46 65 38 -19
20 Gençlerbirliği 40 10 22 8 44 76 38 -32
21 Denizlispor 40 6 24 10 38 77 28 -39
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 34 21 6 7 64 27 70 +37
2 Giresunspor 34 21 6 7 54 25 70 +29
3 Samsunspor 34 20 4 10 58 30 70 +28
4 İstanbulspor 34 19 8 7 62 34 64 +28
5 Altay 34 20 11 3 66 39 63 +27
6 Altınordu 34 17 8 9 58 45 60 +13
7 Ankara Keçiörengücü 34 17 10 7 49 28 58 +21
8 Ümraniyespor 34 14 11 9 46 43 51 +3
9 Tuzlaspor 34 14 15 5 46 53 47 -7
10 Bursaspor 34 14 16 4 56 57 46 -1
11 Bandırmaspor 34 12 16 6 48 51 42 -3
12 Boluspor 34 12 16 6 38 41 42 -3
13 Balıkesirspor 34 9 17 8 35 53 35 -18
14 Adanaspor 34 9 18 7 44 55 34 -11
15 Menemenspor 34 7 14 13 38 62 34 -24
16 Akhisarspor 34 8 20 6 36 59 30 -23
17 Ankaraspor 34 6 20 8 33 61 26 -28
18 Eskişehirspor 34 1 25 8 23 91 8 -68
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/05/2021 Göztepe 1 - 2 Beşiktaş
 15/05/2021 Galatasaray 3 - 1 Yeni Malatyaspor
 15/05/2021 Kayserispor 1 - 2 Fenerbahçe
 15/05/2021 Trabzonspor 2 - 1 Gençlerbirliği
 15/05/2021 Hatayspor 0 - 1 Gaziantep FK
 15/05/2021 Antalyaspor 0 - 0 Konyaspor
 15/05/2021 Çaykur Rizespor 0 - 2 Başakşehir FK
 15/05/2021 Sivasspor 2 - 1 Kasımpaşa
 15/05/2021 Fatih Karagümrük 5 - 1 Denizlispor
 15/05/2021 MKE Ankaragücü 0 - 1 Alanyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/05/2021 Adanaspor 0 - 2 Samsunspor
 09/05/2021 Tuzlaspor 1 - 2 Giresunspor
 09/05/2021 Menemenspor 1 - 4 Adana Demirspor
 09/05/2021 Bursaspor 0 - 3 Ankara Keçiörengücü
 09/05/2021 Balıkesirspor 0 - 5 Altınordu
 09/05/2021 Altay 4 - 3 Bandırmaspor
 09/05/2021 Ankaraspor 0 - 2 İstanbulspor
 07/05/2021 Akhisarspor 1 - 1 Ümraniyespor
 07/05/2021 Boluspor 3 - 0 Eskişehirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/05/2021 Serik Belediyespor 3 - 0 Mamak FK
 08/05/2021 Tarsus İdman Yurdu 0 - 1 Kırklarelispor
 08/05/2021 Eyüpspor 1 - 0 Van Spor
 08/05/2021 Kastamonuspor 0 - 4 Sakaryaspor
 08/05/2021 Turgutluspor 0 - 0 Bodrumspor
 08/05/2021 Elazığspor 5 - 7 Sivas Belediyespor
 08/05/2021 Kardemir Karabükspor 2 - 2 Kırşehir Belediyespor
 08/05/2021 1922 Konyaspor 2 - 0 Pazarspor
 08/05/2021 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Karacabey Belediyespor
 08/05/2021 Bayburt Özel İdare Spor 2 - 2 Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/05/2021 1877 Alemdağspor 0 - 0 Edirnespor
 01/05/2021 Arnavutköy Belediye 0 - 0 Diyarbekirspor
 01/05/2021 Manisaspor 1 - 2 Ofspor
 01/05/2021 Artvin Hopaspor 1 - 0 Fatsa Belediyespor
 01/05/2021 Kızılcabölükspor 0 - 1 Yeşilyurt Belediyespor
 01/05/2021 Nevşehir Belediyespor 1 - 2 Çankaya FK
 01/05/2021 1928 Bucaspor 3 - 0 Antalya Kemerspor
 25/04/2021 Ofspor 0 - 0 Arnavutköy Belediye
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI